Propozycje zabaw i zajęć z edukacji zdalnej dla wszystkich przedszkolaków- 18 czerwca

Witajcie dzieci:)

1. Czy wiecie, co to są Igrzyska Olimpijskie?
Jest to najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa. Igrzyska olimpijskie organizuje się w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa wszystkich narodów - to wielkie święto sportowców.

Igrzyska olimpijskie dzielą się na letnie i  zimowe. Olimpiady na świecie odbywają się co 4 lata.

Jednym ze symboli igrzysk olimpijskich jest flaga olimpijska . Czy wiecie, co symbolizują koła na fladze? - różnorodność i jedność ludzi. Poszczególne kolory reprezentują kontynenty. Niebieski – Europę, czarny – Afrykę, żółty – Azję, czerwony – Amerykę, a zielony – Australię. Przynajmniej jeden z tych kolorów obecny jest na fladze każdego państwa uczestniczącego w igrzyskach.

 

   powiewa_flaga.jpgflaga.jpg

Biała flaga z kołami olimpijskimi jest uroczyście zawieszana podczas każdej olimpiady.

Następnym symbolem olimpiady jest znicz olimpijski, który zawsze jest zapalany w Grecji (tam odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie), następnie sportowcy niosą  ogień zmieniając się aż do miasta ,w którym odbywa się olimpiada i zapalają go na czas trwania zawodów.

zapalanie_ognia.jpg niesienie_ognia.jpg rozpalenie_znicza.jpg

2. O igrzyskach olimpijskich , które nazywamy też olimpiadą wiemy już dużo teraz zadanie:

* dzieci młodsze: jaki kolor mają koła na fladze olimpijskiej

* dzieci starsze: jakie kolory kół na fladze olimpijskiej oznaczają poszczególne kontynenty, znajdź te kontynenty na mapie świata.

mapa_swiata.png

3. Teraz zapraszam was na film  właśnie o zawodach sportowych. Zachęcam abyście trochę poruszali się przy piosence

"Już zawody zacząć czas"  https://www.youtube.com/watch?v=n6m4GQfrQMI

W filmie usłyszeliśmy kilka razy słowa po angielsku „fair play”, na pewno starsze dzieci, pamiętają co oznacza to sformułowanie … oczywiście , czysta uczciwa gra ,nie oszukujemy. Tak właśnie postępują prawdziwi sportowcy i ci duzi i ci mali.

4.Olimpiada letnia miała odbyć się w tym roku w Japonii w mieście Tokio, niestety przez epidemię koronawirusa została przełożona na rok 2021.

toykio.jpg

Podobnie stało się z Olimpiadą Przedszkolaków w Brzegu, też w tym roku nie odbędzie się. Popatrzcie na zdjęcia z ubiegłorocznej olimpiady . Dzieci z naszego przedszkola zdobyły puchar i medale . Była tam również flaga olimpijska i znicz.

igrzyska-brzeg1.jpg  igrzyska_brzeg2.jpg

4. Pamiętajcie sport to zdrowie , kiedyś każdy z was może reprezentować Polskę na olimpiadzie i zdobyć medal ( spróbujcie wymienić jakiego koloru sportowcy zdobywają medale).  Mam nadzieję ,że w przyszłym roku  olimpiada dla dorosłych sportowców i dla przedszkolaków się odbędzie.

ikonka.png

Zadanie dla dzieci młodszych:

Z ilu kół składa się flaga olimpijska? Policz koła.

Czy pamiętasz w jakich kolorach były koła symbolizujące kontynenty?Spróbuj sobie przypomnieć. A może powiesz kolory po angielsku:)

koła_olimpijskie-kolorowanka.jpg

Zadanie dla dzieci starszych:

Nazwij przedstawione na obrazku olimpijskie  dyscypliny sportowe  (gdy nie będziesz pewien poproś rodziców o pomoc)

dyscypliny_olimpijskie.png 

Pozdrawiamy was i Waszych rodziców:)  Koniecznie wybierzcie się z rodzicami  na spacer do naszych pięknych brzeskich parków. A ponieważ sport to zdrowie zabierzcie piłkę, hulajnogę, skakankę co tam chcecie i pobawcie się z rodzicami.

Pozdrawiamy : Małgorzata Augustyn, Katarzyna Bąk, Iwona Jankowska

 

 

 

Copyright © Topnet 2014