Październikowe działania przedszkolaków w grupie II

Kolejny miesiąc w naszej grupie, który minął nam bardzo szybko, a to za sprawą wielu ciekawych zabaw i zajęć. Chętnie spędzamy czas w grupie rówieśników, wspólnie bawiąc się, śpiewając oraz odkrywając ciekawostki z otaczającego świata.

W miesiącu październiku realizowaliśmy następujące tematy:

1. Moja rodzina.

2. Światło czerwone, światło zielone.

3. Jesień za oknem.

4. Nasze zabawki

1. Moja rodzina to temat bliski dla każdego dziecka. Podczas zajęć wzmacnialiśmy więzi rodzinne. Poznaliśmy najbliższą rodzinę- mama, tato, rodzeństwo, babcia, dziadek. Zdobyliśmy wiedzę na temat różnych domów, w których mieszkają ludzie. Wykonaliśmy „Domek” – układając go z gotowych elementów,a następnie przykleiliśmy go na kartkę papieru.

Piękne domki udekorowały naszą przedszkolną salę.

2. Poznanie zasad bezpiecznego poruszania się to drugi temat, który został zrealizowany w naszej grupie. Wykorzystując ilustracje oraz utwory literackie dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się pieszych po ulicy i chodniku. Poznały znaczenie sygnalizacji świetlnej. Wyklejały plasteliną światła na szablonie sygnalizatora świetlnego dla pojazdów. Utrwalały zasady prawidłowego przechodzenia przez ulicę, rozwiązując zagadki połączone ze wskazywaniem odpowiedniego obrazka. Malowały białą farbą na czarnym papierze zebrę (przejście dla pieszych).

3. Jesień to wyjątkowa i kolorowa pora roku. Bogactwo barw ,kolorów i owoców zachęca do inspirujących zajęć – poznawania zjawisk przyrodniczych. „Jesienny kapelusz” to praca plastyczna, którą wykonały dzieci eksperymentując z mieszaniem kolorów przy tym rozbudzając swoją wyobraźnię. Jesień to także idealna pora na zabawy z liśćmi, a przy okazji można poznać gatunki drzew. Wielką  frajdę dzieciom sprawiło odbijanie jesiennych liści za pomocą farb plakatowych.

Kolorowe  odbitki jesiennych liści  pięknie prezentowały się na naszej wystawie przedszkolnej.

4. Rozwijaliśmy mowę i myślenie podczas rozmów na temat „Moja ulubiona zabawka” oraz zabawy „Powiedz coś miłego o swojej zabawce”. Rozwiązywaliśmy zagadki obrazkowe. Liczyliśmy samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela zabawki w sali podczas zabawy matematycznej „ Policz ile”. Utrwalaliśmy pojęcia „Duży- mały”. Wesoło bawiliśmy się przy piosence „Samochody jadą, samochody stoją”.

5. Śniadanie to pierwszy posiłek w ciągu dnia, którego zadaniem jest dostarczenie dużej dawki energii. Zdrowe produkty to podstawa takiego posiłku. W ramach programu „Wiem co jem”, który jest realizowany w naszym przedszkolu, dzieci samodzielnie przygotowały kolorowe śniadanie ze zdrowych warzyw i kiełków. Własnoręcznie zrobione kanapki wyglądały smakowicie więc szybko zniknęły z talerzy dzieci.

Miesiąc październik upłynął nam pracowicie i miło.

Lucyna Żygadło

K.Bąk

Copyright © Topnet 2014